pro4d26c4d404021

انتخاب الکترود جوشکاری

عوامل موثر در انتخاب الکترود جوشکاری عبارتست از:

  • ترکیب فلز مبنا : برای مثال شما نمی توانید با الکترود 6013 یک چدن را جوشکاری کنید و باید از الکترود چدن این کار را انجام دهید(با آشنایی انواع الکترود ها بهتر متوجه خواهید شد )
  • حالت جوشکاری : برخی الکترود ها برای حالت خاصی از جوشکاری هستند مثلا فقط حالت تخت (flat) از این الکترود دیگر نمی توان در حالت سقفی (over haed)استفاده کرد.
  • اهمیت اتصال جوش : باید توجه کرد که جوشکاری ما برای چه منظوری است مثلا جوشکاری یک سازه بزرگ مانند اسکلت ساختمان یا جوشکاری لوله گاز است یا کاری سبکتر است.
  • میزان نفوذ جوش : در جوشکاری های لوله و مخازن از جوش نفوذی استفاده می گردد،که برحسب میزان نفوذ جوش باید الکترود تهیه شود .
  • هزینه اجرای جوشکاری : بسته به هزینه پروژه الکترود مورد نیاز تهیه می گردد.
  • مهارت جوشکار : ممکن است جوشکارتوانایی جوشکاری با بعضی الکترود ها را نداشته باشد لیکن باید از الکترود هایی استفاده شود که جوشکار بتواند با آنها جوشکاری کند و فرآیند مورد نظر انجام گیرد.

الکترود های کاربردی :

6013  معروف به الکترود همه کاره -  الکترودی که در اکثر کارهای آهنگری مورد استفاده قرار می گیرند.

7018 الکترود قلیایی که به رطوبت بسیار حساس است لذا پیش از استفاده باید پیش گرمایش  شود ، این الکترود در کشتی سازی ولوله های فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

6010  الکترودی با قوس نفوذی که در لوله های فشار بالا و مخازن تحت فشار استفاده می شود.

قطر الکترود ها

2.5  کوچکترین سایز الکترود می باشد که معمولا با آمپر 60 تا 90 جوشکاری می شود و برای جوش لوله گاز و آب خانگی (فشار پایین) و جوشکاری آهن های 2و3 میلی متر استفاده می شود.

3.25  در بازار الکترود سه شناخته میشود و برای فلزات 5 mm  به بالا استفاده می شود ، آمپر مورد نیاز برای جوشکاری این الکترود بر روی جعبه آن چاپ شده است.

الکترود 4و5 استفاده های خاص دارند برای مثال در اسکلت ساختمان استفاده می گردند.

انتخاب صحيح الکترود براي کار

L6343665457711

انتخاب صحيح الکترود براي جوشکاري بستگي به نوع قطب و حالت درز جوش دارد مثلاً يک درز V شکل با زاويه کمتر از 40 درجه با ضخامت زياد حداکثر با قطر اينچ که معادل 2 ميليمتر است براي رديف اول گرده جوش استفاده مي گردد تا کاملاً در عمق جوش نفوذ نمايد. ولي چنانچه از الکترود با قطر بيشتر استفاده شود مقداري تفاله در ريشه جوش باقي خواهد ماند. که قدرت و استحکام جوش را تقليل مي دهد.

انتخاب صحيح الکترود (از نظر قطر)

بايستي توجه داشت که هميشه قطر الکترود از ضخامت فلز جوشكاري کمتر باشد هر چند که در بعضي از کارخانجات توليدي عده اي از جوشکاران الکترود با ضخامت بيشتر از ضخامت فلز را به کار مي برند. اين عمل بدين جهت است که سرعت کار زيادتر باشد ولي انجام آن احتياج به مهارت فوق العاده جوشکار دارد.

همچنين انتخاب صحيح قطر الکترود بستگي زياد به نوع قطب ( + يا – ) و حالت درز جوش دارد مثلاً اگر يک درز V شکل با زاويه کمتر از 40 درجه باشد بايستي حداکثر از الکترود با قطر پنج شانزدهم اينچ براي رديف اول گرده جوش استفاده کرد تا کاملاً بتوان عمق درز را جوش داد. چنانچه از الکترود با قطر زيادتر استفاده شود مقداري تفاله در جوش باقي خواهد ماند که قدرت و استحکام جوش را به طور قابل ملاحظه اي کاهش خواهد داد. در حين جوشکاري گاهي اوقات جرقه هائي به اطراف پخش مي شود که دلايل آن چهار مورد زير است:

  • ايجاد حوزه مغناطيسي و عدم کنترل قوس الکتريکي
  • ازدياد فاصله الکترود نسبت به سطح کار
  • آمپر بيش از حد يا آمپر بالاي غير ضروري
  • عدم انتخاب قطب صحيح براي جوشکاري

هر پاکت الکترود بايستي علاوه بر اسم تجارتي الکترود, طبقه بندي آن الکترود را حداقل طبق يکي از استانداردهاي مهم بيان نمايد. براي آگاهي از طول زمان ماندگي الکترود در کارخانه, بازار يا انبار و غيره . شماره ساخت يا تاريخ توليد روي پاکت نوشته يا مهر زده مي شود.

قطر سيم مغزي الکترود مصرف کننده را در کاربرد صحيح آن با توجه به صخامت فلز, زاويه سيار , ترتيب پاس و غيره راهنمايي مي کند.

نوع جريان برق از اينکه جريان دائم يا جريان متناوب لازم است( با موتور ژنراتور يا ترانسفورماتور مي توان جوش داد) يا هر دو و در جريان دائم نوع اتصال قطبي بايستي يا به عبارت يا علامت روي پاکت درج شود.حالت يا حالاتي از جوشکاري که اين الکترود در آن حالت يا حالات مناسب است روي پاکت بيان مي شود.

درج حدود شدت جريان برق ( بر حسب آمپر ) جهت انتخاب اوليه ( تنظيم دقيق شدت جريان ضمن جوشکاري با توجه به عوامل مختلف انجام مي شود) ضروري است. وزن الکترودها يا تعداد الکترود داخل هر بسته روي پاکت يا بر چسب آن درج مي شود. نوشتن مواردي که در بالا به آن اشاره شد, روي پاکت مطابق بيشتر استانداردها اجباري است.

همچنين خواص مکانيکي و شيميائي , وضعيت ذوب و کيفيت قوي, نحوه نگهداري و انبار کردن, درجه حرارت خشک کردن, مواد استعمال بخصوص و پاره اي توصيه هاي ديگر در روي پاکت براي آگاهي مصرف کننده چاپ شده و يا مهر زده مي شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>